Segreguj odpady – to się opłaca

Do programu pilotażowego mającego na celu edukację i poprawę segregacji odbieranych odpadów osiedle Wojska Polskiego zostało wytypowane przez Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Wieluniu oraz Gminę Wieluń. W dniu 7 stycznia o godz. 16:00 w sali konferencyjnej Przedsiębiorstwa odbyło się spotkanie szkoleniowo – informacyjne dla mieszkańców os. Wojska Polskiego, na którym przedstawiono założenia projektu oraz przedstawiono raz jeszcze obowiązujące zasady segregacji odpadów.

Dziękujemy Mieszkańcom oraz mediom (lokalnym oraz regionalnym) za zainteresowanie projektem.

20200109 113609

20200107 160204

Kierunek

Chcemy we współpracy z mieszkańcami os. Wojska Polskiego pokazać pozostałym mieszkańcom gminy Wieluń, że prawidłowa segregacja odpadów jest możliwa, a na dodatek przynosi wymierne korzyści! Tym samym mieszkańcy os. Wojska Polskiego staną się pionierami w dbaniu o środowisko naturalne!

Program pilotażowy rozpocznie się w II połowie stycznia 2020 roku i potrwa przez okres 1 miesiąca. Przez ten czas pomocą w prawidłowej segregacji odpadów będzie służył Asystent Segregacji Odpadów, dyżurujący na osiedlu.

Dlaczego realizujemy projekt?

Analiza odbieranych odpadów pokazuje, że nie wszyscy właściciele nieruchomości wypełniają obowiązek zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny – często niwecząc starania innych (mimo osobiście złożonej, osobiście podpisanej deklaracji segregowania odpadów).

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy w prawidłowy sposób segregują odpady. Niektórzy już dostrzegli, że to nie są zwykłe śmieci. Odpady to cenne surowce, które prawidłowo wyselekcjonowane, posegregowane, poddane recyklingowi powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe.

Kolejną kwestią jest liczba osób zamieszkujących niektóre nieruchomości. Nie zawsze zgadza się ona z liczbą osób zgłoszonych w Oświadczeniu o ilości osób zamieszkujących lokal (w celu ustalenia opłaty za odbiór odpadów).

20191116 115005

Jakie mogą być konsekwencje?

Na właścicieli nieruchomości, którzy nie wypełniają obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny może zostać nałożona kara finansowa sięgająca nawet
4 – krotności stawki za odbiór śmieci zgodnie z art. 6k ust. 3 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r z poźn. zm.

Co powinni zrobić Mieszkańcy?

Liczba mieszkańców: W nieruchomości mieszka więcej osób niż zgłoszono w celu ustalenia opłaty za odbiór odpadów? Należy niezwłocznie zaktualizować Oświadczenie o liczbie osób w lokalu – zapraszamy do siedziby Przedsiębiorstwa Komunalnego w Wieluniu, ul. Zamenhoffa 17, pok. 4, od pn. – czw. w godzinach 7:00 - 15:00. Oświadczenie dostępne jest TU.

Segregacja odpadów: Należy raz jeszcze zapoznać się z zasadami prawidłowej segregacji odpadów i zacząć segregować odpady w sposób zgodny z wytycznymi. Jedynie poprawa jakości odbieranych od odpadów może powstrzymać finansowe konsekwencje notorycznego braku odpowiedniej ich segregacji.

Im więcej osób zacznie prawidłowo segregować odpady tym większa szansa na wspólny sukces i mniejsze opłaty. Istotną kwestią jest wzięcie odpowiedzialności nie tylko za swoją edukację ekologiczną, ale również Państwa sąsiadów.

Co dalej?

Należy konsekwentnie i zgodnie z zasadami segregować odpady w podziale na pięć pojemników:

• pojemnik koloru niebieskiego – wrzucamy tylko PAPIER,
  • pojemnik koloru żółtego – wrzucamy tylko METALE I TWORZYWA SZTUCZNE,
  • pojemnik koloru zielonego – wrzucamy tylko SZKŁO,
  • pojemnik koloru brązowego – wrzucamy tylko odpady BIO / bez reklamówek, bez foliówek, bez opakowań,
  • pojemnik koloru czarnego – wrzucamy tylko reszki, których nie można już posegregować.

Zasady segregacji odpadów umieszczone zostały na zastawach śmietnikowych.

segreguj

Zasady segregacji można również znaleźć na stronie internetowej:TU. Wyszukiwarka podpowie gdzie wyrzucić dany odpad.

Można również pobrać bezpłatną aplikację BLISKO i korzystać w telefonie z informacji o gospodarowaniu odpadami.

Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości, mogą Państwo skontaktować się z koordynatorem projektu Karolem Tomczykiem pod nr tel. 509 662 584.

Warto segregować odpady, bo się to opłaca! Razem możemy zadbać o środowisko naturalne dla naszych dzieci i wnuków!

Podsumowaniem projektu będzie Rodzinny Piknik Osiedlowy, zorganizowany przez Gminę Wieluń i Przedsiębiorstwo Komunalne w okresie wiosenno – letnim.