20210521

Instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów uroczyście otwarta. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu Jacek Ozdoba, Zastępcą Prezesa Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska Sławomir Mazurek, Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. w Wieluniu Tomasz Kulicki.

Na zaproszenie Burmistrza Wielunia oraz Prezesa Przedsiębiorstwa Komunalnego Tomasza Kulickiego w otwarciu inwestycji wzięli tez m.in. udział przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, radni miejscy, Rada Nadzorcza Przedsiębiorstwa Komunalnego, przedstawiciele spółki Eko-Region, wykonawcy firmy AK NOVA, Banku Ochrony Środowiska, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu, sołtys wsi Ruda oraz pozostali goście.

W dniu 21 maja dokonamy symbolicznego otwarcia kompostowni na składowisku odpadów w Rudzie koło Wielunia. Instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów uzyskała pozwolenie zintegrowane oraz status Instalacji Komunalnej (dawniej RIPOK). Rocznie kompostownia będzie przetwarzać ok. 23 tys. tony odpadów.

Z inicjatywy ówczesnego Ministerstwa Środowiska, resortu współpracującego we wdrażaniu Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), w 2017 roku powstał program pilotażowy pn. Gospodarka o obiegu zamkniętym w gminie, finansowany ze środków Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki zaangażowaniu Burmistrza Wielunia w pilotażu bierze udział m.in. Gmina Wieluń (woj. łódzkie). To właśnie dzięki tej inicjatywie możliwa była realizacja inwestycji, której wartość wyniosła 6,813 mln zł. Dotacja wyniosła 50% wartości inwestycji, 50% to pożyczka udzielona na preferencyjnych warunkach. Na składowisku odpadów w Rudzie planowane są kolejne inwestycje m.in. budowa nowoczesnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla mieszkańców gminy Wieluń.

Nowo otwarta instalacja, której eksploatacją zajmuje się Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Wieluniu, pozwoli na zagospodarowanie odpadów BIO pochodzących nie tylko od mieszkańców gminy Wieluń. Szacuje się, że dzięki inwestycji finansowanej przez NFOŚiGW możliwe będą oszczędności rzędu 500 tys. zł rocznie. W gminie Wieluń już teraz można obserwować przychylne dla mieszkańców racjonalne kształtowanie kosztu odbioru odpadów. Oddana właśnie do użytku instalacja oraz ambitne plany lokalnych władz oraz spółki komunalnej mają za zadanie hamowanie nadmiernego wzrostu cen odbioru odpadów oraz ograniczanie negatywnego oddziaływania na środowisko odpadów.

IMG0697

20210521104432