Kiedy wystawić choinkę?

OSIEDLA, zabudowa wielorodzinna – ostatni weekend stycznia.

DOMY, zabudowa jednorodzinna – w terminie odbioru odpadów BIO (styczeń / luty).

choinki2023

Twoja naturalna choinka zaczyna tracić igły? Zastanawiasz się w jaki sposób pozbyć się niepotrzebnej, żywej choinki? Pierwsza sprawa: po świętach choinkę rozbieramy. Zdejmujemy wszystkie ozdoby. Oddzielamy doniczkę / stojak.

Co robimy z rozebranym, żywym drzewkiem?

Popularny zwyczaj to kupowanie choinki w doniczce. Wielu mieszkańców naszej gminy wybiera ten właśnie wariant. Po świętach Bożego Narodzenia drzewko z nienaruszonymi korzeniami można posadzić na działce w ogrodach działkowych lub w przydomowym ogrodzie. Nasz przydomowy „las” z roku na rok powiększać się będzie o jedno drzewko.

Nie masz działki? Oczywiście zawsze istnieje możliwość dostarczenia choinki do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rudzie. Wśród wielu kontenerów znajdziesz tam ten na bioodpady. PSZOK dla mieszkańców gminy Wieluń czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 18, w soboty w godz. 10 – 15.

W zabudowie jednorodzinnej (dom) choinka również może trafić na kompostownik. Warto go mieć, a do tego się to opłaca. Twoja choinka ulegnie biodegradacji – dzięki Tobie powróci do natury. Można ją również umieścić w brązowym pojemniku przeznaczonym na odpady biodegradowalne. Jeśli dasz radę, możesz pociąć ją na mniejsze części. Jeśli nie masz takiej możliwości wystaw rozebraną choinkę w dniu odbioru odpadów BIO (styczeń/luty) obok swojego brązowego pojemnika na BIO .

W zabudowie wielorodzinnej (blok) choinkę można wystawić obok zastawy śmietnikowej na osiedlu w weekend poprzedzający 31.01.2023 r. Rozebrane choinki zostaną odebrane z osiedli w dniu 31.01.2023 r.

Dzięki Tobie niepotrzebna choinka może wrócić do natury i zostać wśród nas tak długo, jak to tylko możliwe.